Sıkça Sorulan Sorular

Aupair, çocuk bakımını kapsayan kültürel bir değişim programıdır. Au pairler, Amerika’ya 1 yıl boyunca kalacakları ev sahibi ailenin çocuklarına haftada 45 saat çocuk bakımı konusunda yardımcı olur. Bir yılın sonunda Au pair programı tamamlayarak ülkesine dönebilir, tercihe bağlı olarak program 1 sefer mahsus 12 ay daha uzatılabilir.

Au Pairlerin en az lise diplomasına sahip olmaları ve iletişim kurabilecek düzeyde İngilizceye sahip olmaları gerekmektedir. Covid-19 sebebiyle New York’ta düzenlenen çocuk gelişimi ve bakımı oryantasyonu online platforma taşınmıştır. Katılımcılar vize almaları durumunda online oryantasyonu tamamlar ve ABD’ye uçar.

Her Au Pair adayı aile eşleşme sürecinde aileler ve ailelerin çocukları ile görüntülü görüşme yapar. Bir aile sizin ile ilgilendiği zaman Au Pair in America hesabınıza bir bildirim gelir ve ailenin kaç çocuğa sahip olduğu ve çocukların yaşları gibi detayları buradan öğrenebilirsiniz.

Bir aile Au Pair programına başvurduğu zaman özgeçmişleri/gelir düzeyleri ve programa elverişli olup olmadığı gibi detaylar sponsor kurumlar tarafından titizlikle incelenir. Au Pair adayının Türkiye’de geçtiği evrak biriktirme sürecinin bir benzerini de ABD’de bulunan aileler yaşar.

Amerika’da aktif olarak Au Pair’lerimizin bulunduğu bölgeleri kontrol edip öğrencilerimiz ile paylaşıyoruz. Aşağıdaki haritadan da programda bulunan Au Pair adaylarının hangi eyaletlerde çalışmakta olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Au Pairler 12 aylık vize alabilirler ancak programı tamamlayan Au Pair dilerse bir defaya mahsus olmak kaydıyla programını 2.yıla (ekstra 12 ay) uzatabilir. Dilerse bunu hali hazırda çalışmakta olduğu aile ile veya yeni bir aile arayışına girerek yapabilir.

Au Pair programını akademik olarak da faydalı yapan bir unsur, her katılımcının bir eğitim programına kaydolması zorunluluğudur. ABD’de kaldığınız süre boyunca 6 kredi değerinde bir eğitim almanız gereklidir, dilerseniz bu İngilizce dil kursu eğitimi veya eğitiminiz üzerine almak istediğiniz bir sertifika programı olabilir. Aileler bu kısımda yapacağınız masrafın 500 USD’lik miktarını program kuralları gereği karşılar.

Aileler ihtiyaçları doğrultusunda Au Pairlere özel bir araç verir. Bu sebeple Au Pair olmak isteyen adayların mutlaka ehliyetlerini Türkiye’de bulundukları sürede çıkarmalarını istiyoruz. Program süresince kendi aracınız, odanız ve yemekleriniz konusunda aileden tam destek alacaksınız ayrıca haftalık 197,50$ gibi bir kazancınız da olacak. Aileler adayların eğitim durumuna göre bu miktarı arttırabilir.

Programın belirli bir sezonu bulunmamaktadır. Dilediğiniz tarihlerde başvuru yapabilirsiniz.

Birçok Au Pair adayımız ailelerin yalnızca kendileri ile görüştüğünü zanneder ve aynı anda 7-8 farklı aile ile görüşünce eşleşme sürecinin çok kısa sürede biteceğini düşünürler. Ancak Host Family dediğimiz ailelerin de aynı anda birden fazla Au Pair ile görüştüğü unutulmamalıdır. Bir aile ortalama olarak 20-30 arasında Au Pair ile görüştükten sonra eşleşmeye onay verir. Öğrencilerimizin elbette kendilerine en uygun olan aile ile programa devam etmelerini istemekteyiz fakat bunu yaparken ciddi bir vakit kaybedileceğini de unutulmamalıdır.

Programa katılacak bütün adayların sigortaları yapılmaktadır. Amerika’da sağlık sistemi Türkiye’den oldukça farklı işlediği için adaylarımıza gerekli gördükleri takdirde sigortalarından nasıl faydalanabileceklerini de detaylı olarak anlattığımız bir görüşmemiz bulunuyor. Ayrıca COVID-19 tamamen sigorta paketiniz içerisine dahil.

Birçok aile Au Pairlerini havalimanında karşılamaktadır, sizlerle geliş tarihinizi yakından takip eden bir aile acil bir durumu olmadığı sürece sizleri karşılayacaktır.