Kanada’da Dil Eğitimi

Kanada’da Dil Eğitimi

Ülkemizden yurtdışına okumak için giden ögrencilerimizden büyük bir kesimide Amerika dan sonra Kanada yı eğitim için seçmektedirler. Kanada Göçmenlik ve Vatandaşlık Kurumu ve Kanada Eğitim Bakanlığının verilerine göre 2013 yılında 200.000’in üzerinde uluslarası öğrenci Kanada’da eğitimlerini sürdürmektedirler.

Kanada yüksek eğitim kurumları tıpkı komşusu Amerika gibi eğitimde en üst kalite seviyesinde hizmet sunmaktadır. Kanada’da tamamladığınız eğitim ve elde ettiğiniz derece,sertifika veya diploma size dünya çapında saygın bir kariyer fırsatı olanağı sunmaktadır. Kanada dünyanın her bölgesinden hukuk, havacılık, tıp ve mühendislik gibi alanlarda farklı araştırmacıları bir araya getirerek siz öğrencilerimize dünya standartlarında ortak geliştirme ve araştırma projelerine katkıda bulunur. Yıllık açıklanan dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 200’de tam 7 farklı eğitim kurumu bulunmaktadır.

Çağımızın en modern ve yaşanabilinir ülkelerinden olan Kanada siz öğrencilerimize çok kaliteli eğitim seçenekleri ile beraber hoşnut olabileceğiniz multi-kültürel sosyal hayat olanakları da sunmaktadır.

35 milyona yaklaşan nüfusu, mükemmel doğası ve modern şehirleri ile Kanada siz öğrencilerimize eğitiminiz dışında da güzel olanaklar sunmaktadır. Ana devlet dilinin İngilizce olmasının yanında Quebec, Ontario ve Atlantic eyaletlerinde Fransızca konusan büyük bir nüfusun yaşaması Kanada yı diğer seçeneklerimiz arasında farklı bir konuma sokar. Kanada kuruluş yıllarında Fransa, Birleşik Krallık ve yerli halklar arasında geçen mücadeleri ikinci dünya savaşı ile birlikte artan yabancı göçleri sonucunda bugünkü modern halini almıştır. 200’den fazla etnik grup ve 40’dan fazla farklı kültür Kanada Çok Kültürlülük Yasası’nın oluşmasına katkıda bulunmuştur. Bu yasa sayesinde inanışlarınızı ve kültürünüzü rahatlıkla yaşayabilir ve adaptasyon sürecinizi daha çabuk atlatabilirsiniz.

Çoğu Türk ve uluslararası öğrenci için yurtdışında eğitim almanın maliyeti oldukça masraflı bulunmaktadır. Aslına bakılırsa Türkiye’de bulunan çoğu özel üniversite yurtdışında bulunan pek çok yabancı yüksek eğitim kurumundan çok daha pahalı fiyatlarla sizlere eğitim sunmaktadırlar. Kanada ise hem Amerika hem de İngiltere ile karşılaştırıldığında siz öğrencilerimize en uygun fiyatları sunan ülke olarak ilk sırayı alır. Eğitim sürecinizde size sunduğu part-time çalışma izni ile birlikte daha da uygun bir opsiyon sağlar.

Dünyanın dört bir yanından Kanada’ya gelen uluslararası öğrenciler bu ülkede eğitim almak için burs almaya hak kazanabilirler. Eğitimiz sırasında göstereceğiniz akademik başarılarınız sayesinde okuduğunuz eğitim kurumu size devlet veyahut özel burs şansları verebilir ve maddi açıdan rahatlamanızı sağlar. Her yıl Kanada üniversiteleri tarafından akademik notlarınızdaki başarılarınıza orantılı olarak birçok burs verilmektedir.

Kanada lokasyonu ve kültürel yapısı sebebiyle dünyanın en güvenli ülkelerinden biridir. Heryıl saygın kurumlarca yapılan dünyanın en yaşanılabilinir ülkeleri listesinde her zaman en yüksek sıralarda kendine yer bulan Kanada şehirleri siz öğrencilerimize kozmopolit ve multi-kültürel bir yaşam standardı sunmaktadır.

Kanada’da eğitim hakkı kazanmış uluslararası öğrenciler aynı zamanda çalışma hakkına da sahip olurlar. Değerli ve deneyimli iş tecrübesi kazanma şansı elde eden öğrencilerimiz için bu bulunmaz bir fırsat ve kurabilecekleri kontaklarla diğer iş fırsatlarını yakalama potansiyeline de erişirler.

Kanada’da Eğitim Seçenekleri

Yüksek eğitim ve yaşam standartlarının yanında kampüs dışında part-time çalışma olanakları da sunan Kanada’ da uluslararası öğrenci sayısı son yıllarda ivmeli bir şekilde artış göstermektedir. Lise Sonrası Öğrenci Bilgi Sistemini (PSIS)’ nin verilerine dayanarak 1992 yılında 37.000 e yaklaşan yabancı uyruklu öğrenci sayısı 2014 senesinde 100.000’i aşmış bulunmaktadır.
Kanada’da eğitimin size sunduğu en önemli özellikerlden biri eğitimlerini tamamlayan öğrencilere sunduğu 3 yıla kadar uzatlılabilinen çalışma izinleridir. AKADEMİ NY ailesi olarak amacımız karakterinize, kariyer hedeflerinize ve bütçenize en uygun olan şehiri ve eğtitim kurumunu beraberce seçmektir. Kanada’da bulunan üniversitelerde tıpkı Amerika’da olduğu gibi devlete ait veya özeldir. Bu sebebten fiyatları ve eğitim süreçleri farklılık gösterebilir.

KANADA’DA EĞİTİM PROGRAMLARI

– SERTİFİKA VE ÖN LİSANS PROGRAMLARI (1/2 yıl)

Kanada üniversitelerinde ticaretten sanata, modadan güzel sanatlara, gazetecilikten mühendisliğe kadar 10.000’den fazla farklı eğitim programlarından birini seçebilir ve derece sunulan üniversitelerde ister 2 yıllık ön lisans isterseniz 4 yıllık uygulamalı dereceli şeklinde eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Yerel üniversitelerde bir yada iki yıllık akademik veya sertifika programlarının dışında siz öğrencilerimize 2 yıllık ön lisans ve 4 yıllık lisans derecelerini tamamlama imkanı da sunmaktadırlar. 150 den fazla yerel yüksek okul ve Kanada genelinde bulunan 1000’e yakın üniversitede 1 milyon full-time ve 1.5 milyon part-time öğrenciden biri de siz olabilirsiniz. Yerel üniversiteler, enstitü, teknoloji enstitüsü, teknik yüksek okul, bölgesel yüksek okul, üniversite yüksek okulu olmak üzere farklı isimlerde sınıflandırılırlar. Yüksek kaliteli,dünyanın dört bir yanından gelen eğitmenleri ile kaliteli bir eğitim sunup bilim ve sanatta olduğu kadar dil eğitimi ve kariyer alanlarında da akademik eğitim sunmaktadır.

KANADA’DA EĞİTİM PROGRAMLARI

– ÜNİVERSİTE VE LİSANS PROGRAMLARI (3/5 yıl)

Lise eğitimini tamamlamiş olmak zorunluluğu ve 4 senelik veya lisans düzeyinde eğitim alan öğrenciler başvurdukları okulların kabul gerekliliklerini yerine getirdikten sonra kendi seçtikleri okullarda bu eğitimi tamamlayabilirler. Başvurulan okullar kayıt kabulunüz için size faklı giriş şartları sunabilirler. Bu koşulları yazımızın sonunda farklı bir başlık altında açıklayağız.

– MASTER, LİSANSÜSTÜ, YÜKSEK LİSANS(DOKTARA) PROGRAMLARI

Kanada’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için lisans ve lisansüstü programlarında diploma sahibi olmaları gerekmektedir. Şunu da belirtmeliyiz ki okumak istediğiniz bazı doktora programı için yüksek lisans diplomasına sahip olmanıza gerek yoktur. Bu gibi özel durumlarda onur bakaloryasına sahip olan öğrenciler doğrudan bir doktora programına başlamasına izin verilir. En az 3 yıl olmak veya 4/5 yıllık araştırma ve eğitim ile beraber yazılması gereken tez size doktara diplomanızı getirecektir. Hepimizin bildiği Ph.D derecesinin yanında D.Mus (müzik) ve LLD(hukuk) gibi farklı alanlarda da doktara derecenizi alabilirsiniz.

Kanada’da Okumak Için Gerekli Sartlar

Amerika, Birleşik Krallık, Avustralya vb. gibi diğer farklı ülkelerde olduğu gibi Kanada’da da eğitim görmek için farklı gereksinimleri tamamlamanız gerekmektedir. Kanada üniversitelerine giriş şartları tıpki diğer ingilizce eğitim veren ülkelerin şartlarına benzerlik göstermektedir.
Kısa bir listeleme yaparsak bu kriterler;

– İngilizce Yeterlilik Düzeyi

İBT yani internet tabanlı TOEFL testi ve IELTS sınavlarından başvuru yaptığınız okulun yeterlilik skoruna ulaşma zorunluluğu vardır.

– Genel Not Ortalaması(GPA)

Başvurunuzu yapmadan önce bitirmiş olduğunuz eğitim kurumunda (lise,üniversite,yüksek lisans vs.) elde ettiğiniz not ortalamanızın başvuru yaptığınız eğitim kurumuna kabul için yeterlilik göstermesi gerekliliği vardır.