Au Pair

Au Pair Nedir?

Au-Pair Programı sizlere Amerika’da ailerlerle yaşama, kendilerini ve kültürlerini tanıma, İngilizcenizi geliştirme fırsatını sunar. Bir Au Pair çalışanının sorumlulukları arasında çocuk bakımı, çocuk odalarının ve oyun alanlarının temizliği, çocuklarla oyun oynamak ve yapacağınız aktiviteler, onların yemeklerini hazırlamak ya da çocukları sosyal aktivitelerine götürüp getirmek olabilir. Programa katılım göstermenizdeki en temel amaç Abd’ de yaşamak, İngilizce pratiği yapmak, iş tecrübesi kazanmak, eğitiminizi ilerletmek, kültürel bir alışverişte bulunmaktır.

Au-Pair Programına Katılım Koşulları içerisinde

18 ve 26 yaşları aralığında olup
Lise ya da üniversite diplomasına sahip olmak
İletişim kurabilecek düzeyde İngilizce bilmek,
Çocukları sevmek ve onlara bakmaktan mutlu olmak,
Çocuk bakımına engel olabilecek bir sağlık sorununa sahip olmamak.
Ehliyet sahibi olmak,
Çocuk bakımına engel olabilecek bir sağlık sorununa sahip olmamak.

ABD Dış İşleri Bakanlığının belirttiği üzere çocuk bakımı karşılığında %40 federal asgari yedirip içirme ve barındırma ücret kesilerek asgari haftalık ücret miktarı 195.75 dolardır. Ev sahibi ailerleri ve Au pair adayları belirlenen asgari ücretin üzerinde daha fazla bir ücret için anlaşmakta özgürdürler. Program ücretinize dahil olarak; gidiş-dönüş uçak biletleriniz, sağlık ve kaza sigortanız ve eğitim masrafınızın 500$ lik kısmı aileler tarafından karşılanır.

Au Pair in America

1986 yılında Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti tarafından yetki verilen ilk yasal Au Pair şirketi olan Au Pair in America (AIPA), 30 yılı aşkın bir süredir ülke çapındaki ailelere dünyanın dört bir yanından Au Pairlere ev sahipliği yapmaları için yardımcı olmaktadır.

Eşleştirme sistemi içerisinde öğrencilere birden fazla aile ile aynı anda görüşme fırsatı da sunabilen AIPA, Türkiye içerisindeki tanıtım çalışmalarını AkademiNY Yurt Dışı Eğitim ile yürütmektedir.

Programa başvuruda bulunmak isteyen adaylar bu link üzerinden kayıt oluşturabilir. Kaydınızı açtıktan sonra ekip arkadaşlarımız sizinle iletişime geçecek ve program hakkında sizleri bilgilendirecektir.

Hesabımı Doldururken Nelere Dikkat Etmeliyim?
Türkiye’den katılan adayların en çok sorduğu soru da yerleşmesini etkileyen faktörlerin ne olduğu oluyor. Profilinizi doğru bir şekilde tamamlamak, kendinizi güzel bir video ile tanıtmak ve çocuklarla ilgilenirken çekilmiş fotoğraflarınızı profilinize yüklemek; sizinle görüşmek isteyen ailelerin sayısında ciddi bir artışa sebep olacaktır.

Videonuzu çekerken olabildiğince güler yüzlü olmaya ve kendinizle ilgili aileye olabildiğince çok şey anlatmaya odaklanmalısınız. Aile sizi bu video vasıtasıyla tanımalı ve sizinle görüşmek istemeli. Örnek olarak; masa başında aralıksız iki dakika boyunca konuştuğunuz bir video yerine, daha mobil olarak ailenizi, evcil hayvanlarınızı ve araç kullanırken bir arkadaşınızın çektiği videoyu tanıtım videonuza ekleyebilirsiniz.

Profilinizde olabildiğince hakkınızda detay vermeye çalışın. Kendisinden daha detaylı bahsedebilen adaylar satır aralarında ailelerin dikkatini üzerine çekebilir. Kısacası kendilerini anlatırken gösterdikleri özeni kendi çocuklarına bakarken de göstereceğinizi hissettirmelisiniz.

İstediğiniz veya istemediğiniz şeyleri ailelere belirtin. Au Pair in America hesabınızda bakmak istediğiniz çocukların yaş aralıklarına kadar birçok farklı filtreleme sistemi bulunmaktadır. Dolayısıyla aileler de araştırma yaparken çocuklarına bakacak adayları yaş aralıklarına göre filtrelemek isteyebilirler. Lütfen daha fazla aile ile görüşmek için, bakmak istemediğiniz yaş aralıklarını hesabınıza girmeyin.

Başvuru Koşulları

AkademiNY Yurt Dışı Eğitim danışmanlığı ile iletişime geçerek program hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.
Programa katılmak isteyen adayların öncelikle danışmanlarımız ile görüşme yapmasını tavsiye ediyoruz. Adaylar kesin kayıt işlemlerine karar verdiği zaman başvuru formu sözleşme imzalanır ve program başvurunuz için kullanılacak hesabınızı doldurmanız için gerekli bilgiler sizlerle paylaşılır.

(Aşağıda bulunan evrakların bazıları sponsorun istediği formatta doldurulmak zorundadır. Lütfen sağlık raporunuzu almadan önce ofisimizle iletişime geçiniz.)

Au-Pair Programına Başvuru İçin Gerekli Belgeler

 • Sağlık raporu (sağlık raporu, kan testi ve akciğer filmi),
  • 2 adet gülümseyen vesikalık fotoğraf,
  • Çocuklarla ve ailenizle çekilmiş fotoğraflar,
  • 1 adet kişilik referansı, 2 adet çocuklarla ilgilendiğinizi belirten referans,
  • Ehliyetinizin fotokopisi,
  • Pasaportunuzun fotokopisi (en az 5 yıllık pasaport),
  • E-devletten alınacak İngilizce sabıka kaydınız,
  • Kendinizi İngilizce olarak tanıttığınız enerjik, güler yüzle çekilmiş bir tanıtım videosu. (detaylar için bizimle iletişime geçiniz.)

Programla ilgili bütün sorularınız için bizlere aupair@akademiny.com adresinden ulaşabilirsiniz.

COVID ve Vize Süreci

COVID -19 bütün dünyayı etkisi altına almakla beraber vize sürecinde de birtakım değişikliklere elbette sebep oldu. Normal koşullarda randevu takviminden adaylara en uygun olacak tarihler seçilebilirken, İstanbul ve Ankara’daki vize randevularının ileri tarihlere verilmesi birçok vize türünde randevu sorunlarına sebep oldu.

Au Pair adayları bu konuda oldukça şanslı çünkü çalışma izni geldikten sonra bir aday “Acil Randevu” talebinde bulunabiliyor. Evrakları hazır olduktan sonra bu talebi ABD Büyükelçiliği’ne sizin adınıza iletiyoruz ve yaklaşık olarak 1 hafta içerisinde oldukça yakın bir randevu tarihine vize görüşmeniz ayarlanabiliyor.

Psikometrik Test Nedir?

Genellikle çoktan seçmeli anket formatında düzenlenen “psikometrik testler” profesyonel hayatta da birçok alanda kullanılmaktadır. Au Pair programına katılacak adaylara psikometrik test uygulanması ise ABD Dış İşleri Bakanlığı tarafından düzenlenen program gereklilikleri arasındadır.

Adayların çocuk bakımı için sağlıklı bir ruh durumuna sahip olup olmadığını ölçmeye çalışan bu testler birçok farklı formatta karşımıza çıkabilir. Au Pair in America sponsorluğunda ise 16PF test (The Sixteen Personality Factor Questionnaire) formatı kullanılmaktadır. Adaylar testi online ortamda yapar ve sonuçları bir gün içerisinde Au Pair in America hesaplarına otomatik olarak yüklenir.

16PF testi diğer formatlardan farklı kılan en önemli etken ise Geçme/Kalma gibi bir durumun söz konusu olmamasıdır. Bazı durumlarda Au Pair adayları şirketlerin onlara sunduğu Psikometrik Testler’de çok başarılı bile olsalar programa alınamayabilirler. Bunun en önemli sebeplerinden biri de internet üzerinde ülkemizde kullanılan formatta yapılan testlerin Cevap Anahtarlarının forumlarda paylaşılması gelmektedir. Online formatta yapılan 16PF testi bu sorunu tamamen ortadan kaldırır. Adayların testlerine danışmanların hiçbir şekilde müdahale etme hakkı bulunmaz ve bir değişiklik yapılamaz.

Sıkça Sorulan Sorular

Aupair, çocuk bakımını kapsayan kültürel bir değişim programıdır. Au pairler, Amerika’ya 1 yıl boyunca kalacakları ev sahibi ailenin çocuklarına haftada 45 saat çocuk bakımı konusunda yardımcı olur. Bir yılın sonunda Au pair programı tamamlayarak ülkesine dönebilir, tercihe bağlı olarak program 1 sefer mahsus 12 ay daha uzatılabilir.

Au Pairlerin en az lise diplomasına sahip olmaları ve iletişim kurabilecek düzeyde İngilizceye sahip olmaları gerekmektedir. Covid-19 sebebiyle New York’ta düzenlenen çocuk gelişimi ve bakımı oryantasyonu online platforma taşınmıştır. Katılımcılar vize almaları durumunda online oryantasyonu tamamlar ve ABD’ye uçar.

Her Au Pair adayı aile eşleşme sürecinde aileler ve ailelerin çocukları ile görüntülü görüşme yapar. Bir aile sizin ile ilgilendiği zaman Au Pair in America hesabınıza bir bildirim gelir ve ailenin kaç çocuğa sahip olduğu ve çocukların yaşları gibi detayları buradan öğrenebilirsiniz.

Bir aile Au Pair programına başvurduğu zaman özgeçmişleri/gelir düzeyleri ve programa elverişli olup olmadığı gibi detaylar sponsor kurumlar tarafından titizlikle incelenir. Au Pair adayının Türkiye’de geçtiği evrak biriktirme sürecinin bir benzerini de ABD’de bulunan aileler yaşar.

Amerika’da aktif olarak Au Pair’lerimizin bulunduğu bölgeleri kontrol edip öğrencilerimiz ile paylaşıyoruz. Aşağıdaki haritadan da programda bulunan Au Pair adaylarının hangi eyaletlerde çalışmakta olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Au Pairler 12 aylık vize alabilirler ancak programı tamamlayan Au Pair dilerse bir defaya mahsus olmak kaydıyla programını 2.yıla (ekstra 12 ay) uzatabilir. Dilerse bunu hali hazırda çalışmakta olduğu aile ile veya yeni bir aile arayışına girerek yapabilir.

Au Pair programını akademik olarak da faydalı yapan bir unsur, her katılımcının bir eğitim programına kaydolması zorunluluğudur. ABD’de kaldığınız süre boyunca 6 kredi değerinde bir eğitim almanız gereklidir, dilerseniz bu İngilizce dil kursu eğitimi veya eğitiminiz üzerine almak istediğiniz bir sertifika programı olabilir. Aileler bu kısımda yapacağınız masrafın 500 USD’lik miktarını program kuralları gereği karşılar.

Aileler ihtiyaçları doğrultusunda Au Pairlere özel bir araç verir. Bu sebeple Au Pair olmak isteyen adayların mutlaka ehliyetlerini Türkiye’de bulundukları sürede çıkarmalarını istiyoruz. Program süresince kendi aracınız, odanız ve yemekleriniz konusunda aileden tam destek alacaksınız ayrıca haftalık 197,50$ gibi bir kazancınız da olacak. Aileler adayların eğitim durumuna göre bu miktarı arttırabilir.

Programın belirli bir sezonu bulunmamaktadır. Dilediğiniz tarihlerde başvuru yapabilirsiniz.

Birçok Au Pair adayımız ailelerin yalnızca kendileri ile görüştüğünü zanneder ve aynı anda 7-8 farklı aile ile görüşünce eşleşme sürecinin çok kısa sürede biteceğini düşünürler. Ancak Host Family dediğimiz ailelerin de aynı anda birden fazla Au Pair ile görüştüğü unutulmamalıdır. Bir aile ortalama olarak 20-30 arasında Au Pair ile görüştükten sonra eşleşmeye onay verir. Öğrencilerimizin elbette kendilerine en uygun olan aile ile programa devam etmelerini istemekteyiz fakat bunu yaparken ciddi bir vakit kaybedileceğini de unutulmamalıdır.

Programa katılacak bütün adayların sigortaları yapılmaktadır. Amerika’da sağlık sistemi Türkiye’den oldukça farklı işlediği için adaylarımıza gerekli gördükleri takdirde sigortalarından nasıl faydalanabileceklerini de detaylı olarak anlattığımız bir görüşmemiz bulunuyor. Ayrıca COVID-19 tamamen sigorta paketiniz içerisine dahil.

Birçok aile Au Pairlerini havalimanında karşılamaktadır, sizlerle geliş tarihinizi yakından takip eden bir aile acil bir durumu olmadığı sürece sizleri karşılayacaktır.

İçindekiler