İspanya’da Dil Eğitimi

İspanya’da Dil Eğitimi

İspanya’da bulunan üniversitelerin çoğu programlarını İspanyolca dilinde öğretmektedirler. Bu ülkedeki eğitim kurumlarına başvuru yapmadan önce iyi derecede İspanyolca konuşmak, yazmak, okumak ve anlamak gerekmektedir. İspanyolca bilmeyen uluslararası öğrenciler için İspanyolca hazırlık kurslarını dil okullarında ya da başvurduğunuz üniversitenin dil programlarında tamamlayabilirsiniz. Size eğitiminiz için gerekli olan İspanyolcayı öğrenirken eğitiminiz daha masraflı bir hale gelebilmektedir.

Eğer İspanyolcayı İspanya’da öğrenmek isterseniz FEDELE(İspanya Yabancı Dil Olarak İspanyolca Okulları Federasyonu)’nin İspanya’nın her bölgesinde bulunan okullardan birini tercih edebilirsiniz. Bu okullar toplam 87 tanedir ve tamamı özel okuldur.

İspanya’daki dil okullarını temsil eden FEDELE, öğrenciler, acenteler ve öğretmenler için sadece kaliteli eğitimi hedefler. FEDELE merkezlerindeki dil öğrencileri eğitim süresi, müfredat, akademik ve mesleki faaliyetlerde uyumluluk, özellikli ilgi alanlarına yönelik özel akademik gereksinimler gibi açılardan öğrencilerin çeşitli ihtiyaçlarına yanıt verebilecek çok çeşitli İspanyolca programları arasından seçimlerini yapabilirler. Bu eğitim kurumları ‘SELECTİVİDAD’(Üniversite Giriş Sınavı) hazırlık kurslarıyla uluslararası öğrencileri üniversitelere girmeye hazırlar.

FEDELE, DELE sınav merkezleri ağı ile birlikte çalışmaktadır. Resmi bir İspanyol diploması olan DELE, İnstituto Cervantes tarafından seviyelerine uygun sınavı geçen adaylara verilir. DELE; European Framework of Reference for Languages tarafından belirlenen seviyelerde eğitim vermektedir; A1,A2,B1,B2,C1 ve C2. Sınavlar yılda 5 kere yapılmaktadır.